Cele noworoczne a ich wyznaczanie i realizacja

Nowy rok dla wielu z nas wydaje się idealnym momentem na to, aby wprowadzić w swoim życiu zmiany. I to zarówno te mniejsze, jak i większe. Niektórym marzy się, że od nowego roku zmienią pracę, zaczną robić to co kochają lub też w końcu znajdą partnera życiowego. Niestety, ale realizacja wszelkich postanowień często już po kilku dniach, tygodniach lub pierwszych miesiącach kończy się niepowodzeniem

Wyznaczanie celów noworocznych

Od lat niemal tradycją dla wszystkich osób jest wyznaczanie nowych celów. Niektóre osoby dzielą swoje cele na życiowe, biznesowe lub sportowe. Jeszcze inni wyznaczają sobie cele jedynie na jakiś czas, przykładowo raz na kwartał. Specjaliści bardzo często podkreślają, że cele wyznaczone na cały rok bądź bez ostatecznej daty końcowej są tak naprawdę bezwartościowe. Dlaczego? Ponieważ jak czytamy na www.polemika.pl, ludzki mózg nie może w żaden sposób sięgnąć umysłem aż tak daleko w przód. Stąd też cele noworoczne i wszelkie postanowienia warto planować jedynie w krótszym okresie. Może to być okres 90 dni. Jeśli mamy jednak duże cele, które wymagają dłuższego czasu realizacji, warto podzielić je na mniejsze kroki, i konsekwentnie krok po kroku je spełniać.

Realizacja celów noworocznych

W momencie, gdy wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, wiele osób jest podekscytowanych swoimi planami, marzeniami i wizjami przyszłości. W rzeczywistości jednak wydaje się, że bardziej „kręci ich” samo planowanie i ich wyobraźnia, niż sama realizacja planów i trzymanie się swoich celów. Niestety, ale wystarczy czasami nawet kilka dni, aby zaniechać regularna naukę języków obcych, uczęszczanie na siłownie lub pracę nad sobą i tzw. samorozwój. Takie podejście, przez które bardzo szybko porzucamy swoje cele, najczęściej związane jest ze złym podłożem, o które opieramy nasze cele noworoczne. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, aby nie bazować na motywacji. Motywacja raz jest a raz jej nie ma, w zależności od naszego nastroju, humoru i losowych wydarzeń dnia codziennego. Znacznie lepszą opcją jest więc to, aby wypracować w sobie odpowiednie nawyki, dzięki któremu będziemy robić to co trzeba, kiedy trzeba, czy nam się to podoba czy nie. W taki sposób niezależnie od naszego samopoczucia będziemy ciągle się rozwijać. Wyrobimy w sobie samodyscyplinę i wiele innych nawyków, które wyróżniają ludzi sukcesu.