3 najefektywniejsze sposoby na naukę

Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie wrócili do swoich klas i już lada moment będą mierzyć się z pierwszymi kartkówkami i sprawdzianami. Ilość materiału do opanowania może momentami przytłoczyć nawet największych prymusów, dlatego warto wcześniej odpowiednio zaplanować naukę.

Sposoby na naukę – zakreślacze

To najlepsza metoda dla wzrokowców, którzy uczą się na zasadzie skojarzeń i pamięci fotograficznej. Aby lepiej zapamiętywać przyswajane treści, posługuj się kolorami. Zakreślacze pomogą wyszczególnić najważniejsze informacje oraz te, których trudniej się nauczyć.

Sposoby na naukę – nagrywanie notatek

Słuchowcom może być odrobinę trudniej uczyć się z przygotowanych wcześniej notatek w formie tekstowej. Aby ułatwić i skrócić czas spędzony nad książkami, nagraj czytaną przez siebie treść. Możesz odsłuchiwać ją przed snem, w drodze do szkoły czy w każdej innej wolnej chwili.

Sposoby na naukę – małe przypominajki

Aby nauka była jak najbardziej efektywna, należy wielokrotnie powtarzać przerabiany materiał. Przygotuj karteczki samoprzylepne z informacjami, które najtrudniej Ci zapamiętać i rozmieść je w swoim pokoju. Tym sposobem co jakiś czas będziesz mógł na nie zerknąć, aby stale stymulować mózg i zmusić go do zapamiętywania problematycznych treści.

Każdy uczeń powinien znaleźć idealne dla siebie sposoby na naukę. Czasami kilka prostych metod może znacznie skrócić jej czas i jednocześnie uprzyjemnić cały proces. Ważne, aby metodą prób i błędów wyselekcjonować najlepsze techniki.

Więcej o edukacji domowej, nauce i rozwoju osobistym znajdziemy na www.ciekawa.pl.