Jak przygotować się do wygłoszenia prezentacji?

Prezentowanie przed klasą, szkołą albo zespołem w pracy to stresujące wyzwanie, które może pochłonąć niejedną osobę. Kluczem do dobrego wystąpienia jest przygotowanie i przećwiczenie wszystkiego wcześniej. Aby prezentacja wypadła dobrze, nie wystarczy pokazać odbiorcom estetycznych slajdów. Każde słowo, postawa ciała i ubiór są ważne, szczególnie jeśli jest to prezentacja na zaliczenie.

Zrób sobie listę punktów, do których chcesz się odnieść


Zanim zaczniesz tworzyć swoje przemówienie, postaraj się je uporządkować. Jeśli chcesz dobrze wypaść, czytanie z kartki albo ze slajdów odpada. Wystąpienie powinno być płynne i wynikać samo z siebie. Wypisz sobie na kartce rzeczy, które chcesz po kolei omówić i krąż wokół nich. Nie twórz jednego gotowego skryptu, którego będziesz uczyć się na pamięć, bo wystąpienie wyjdzie sztucznie. Pod wpływem stresu możesz zapomnieć wyuczonych formułek, a spisane punkty masz cały czas pod ręką i możesz szybko wrócić do nich wzrokiem, jeśli się zgubisz. Swobodny potok myśli zawsze wypada lepiej, niż recytowanie tekstu z pamięci.

Ćwicz wystąpienie przed publicznością


Głośne ćwiczenie prezentacji to bardzo dobry nawyk, ale warto wprowadzić do niego publiczność. Mogą to być twoi domownicy albo znajomi, którzy także będą przygotowują swoje wystąpienia. Dobrze jest ćwiczyć przed kimś, kogo się zna i komu się ufa. W ten sposób łatwiej jest na początku zebrać myśli i się wyczuć. Obecność publiczności przyzwyczai Cię do tego, że ktoś cały czas na Ciebie patrzy. Zmusisz się w ten sposób do kontrolowania swojej mowy ciała, mimiki i gestykulacji. Im częściej będziesz ćwiczyć przed publicznością, tym lżej Ci będzie prezentować przed całą klasą albo salą konferencyjną.

Wyczuj czas, w którym masz prezentować


W prezentowaniu bardzo ważne jest wyczucie czasu. Jeśli wystąpienie ma trwać dwadzieścia minut, to nie można skrócić go o połowę albo przedłużyć do pół godziny. Przeważnie uczniowie mają problem z obcinaniem tego, co chcieli powiedzieć, zacinaniem się albo szybszym mówieniem, co wpływa na odbiór prezentacji. Wygłaszaj więc swoje wystąpienie z zegarkiem w ręku tak długo, aż mniej więcej wyczujesz, ile i jak możesz powiedzieć, żeby całość wypełniła dokładnie wyznaczony Ci czas. Pamiętaj przy tym, żeby nie przeciągać ani nie skracać niepotrzebnie. Jeśli wystąpienie będzie ciekawe, samo się obroni, nawet jeśli zabraknie Ci dwóch minut.

1 thought on “Jak przygotować się do wygłoszenia prezentacji?

  1. Rozmawiałem z ludźmi, którzy występują na scenie i mają doświadczenie i twierdzą, że stres jest zawsze, trzeba się tylko nauczyć z nim radzić.

Comments are closed.