Najbardziej korzystne kraje do prowadzenia działalności gospodarczej

Celem każdego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysków, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów prowadzenia działalności do minimum. Właściciele firm nieustannie więc poszukują rozwiązań, które pomogłyby im w uzyskaniu zamierzonego celu. Jednym z najczęściej pojawiających się pomysłów, który sprzyja prowadzeniu działalności gospodarczej jest założenie biznesu za granicą.

Obecnie polski rząd wprowadza coraz więcej przepisów, które szkodzą zwłaszcza małym i średnim firmom.  Polscy przedsiębiorcy decydują się założyć firmę w innym kraju dla niższych podatków i większej swobody w zakresie prowadzenia działalności. Według rozmaitych rankingów prowadzonych przez różne organizacje takie jak TMF Group, państwa w Europie w których najłatwiej można prowadzić biznes to między innymi Dania, Czechy, Holandia oraz Wielka Brytania.

Spółka LTD w Wielkiej Brytanii

Prawo brytyjskie pozwala na założenie spółki LTD (Limited Company – która jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o.) bez konieczności bycia rezydentem kraju. W praktyce oznacza to tyle, że działalność można prowadzić z Polski, a dochody rozliczać w UK. Przedsiębiorcy decydują się na to rozwiązanie ze względu na to, że Wielka Brytania oferuje o wiele wyższe zarobki, niższe podatki oraz daje większą swobodę w prowadzeniu firmy.

Możliwość założenia działalności gospodarczej w 24 godziny

Jak wspomniano powyżej, brytyjską spółkę LTD można założyć na odległość bez odchodzenia od ekranu komputera. Cały proces trwa zaledwie 24 godziny. Jednakże przed założeniem naszego przedsiębiorstwa, powinniśmy najpierw dokładnie zapoznać się z prawem podatkowym danego kraju, przepisami stosowanymi w wybranej branży oraz możliwościami w zakresie formy prawnej zakładanej spółki. Dobrym pomysłem będzie kontakt ze specjalistami z Tax Angels, którzy pomogą w założeniu spółki LTD.

Jak płacić niskie podatki za prowadzenie działalności gospodarczej?

Spółki LTD zdobyły tak dużą popularność w Polsce, ze względu na oferowany przez Wielką Brytanie przyjazny system podatkowy. Zarówno przy minimalnych (oscylujących w granicach 2000-2500 zł) jak i średnich (około 5500 zł) dochodach miesięcznie, przedsiębiorca jest zwolniony zarówno z podatków jak i z wysokich składek na świadczenia socjalne. Jest to więc forma biznesu stworzona z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją działalność gospodarczą bądź są freelancerami. Firma można bez żadnego problemu rozliczać w UK, a usługi świadczyć poza granicami Wielkiej Brytanii (np. w Polsce). Jeżeli chcesz się dowiedzieć kto może prowadzić działalność LTD w UK, to koniecznie sprawdź ten artykuł: https://www.taxangels.pl/blog/kto-moze-zalozyc-spolke-ltd/.

W którym kraju prowadzenie działalności gospodarczej jest najkorzystniejsze?

Polscy przedsiębiorcy ze względu na niskie podatki najczęściej rejestrują swoją firmę w następujących państwach:

  • Cypr;
  • Słowacja;
  • USA;
  • Niemcy;
  • Wielka Brytania;

Każde z wyżej wymienionych państw oferuje przedsiębiorcy coś co sprawia, że założenie tam biznesu jest dobrym pomysłem. Jednakże, wybór kraju, w którym chcemy prowadzić działalność gospodarczą, musi być odpowiednio przemyślany. Jak widać, założenie firmy za granicą nie jest trudne, a przy odpowiednim przygotowaniu, procedura rejestracji działalności gospodarczej w innym kraju jest nie tylko prosta, ale również szybka.