Jak zwiększyć tempo pisania na klawiaturze?

Pisanie na klawiaturze, czy to na komputerze, czy laptopie, czy nawet na dodatkowym urządzeniu podpinanym pod tablet lub komórkę nie ominie dzisiaj nikogo. Żeby sprawnie wykonywać swoją pracę, często wymagana jest znajomość bezwzrokowej obsługi klawiatury, a im szybciej dana osoba pisze, tym bardziej wydajna się staje. Szybkość pisania na klawiaturze można w prosty sposób poprawić, wystarczy trzymać się kilku wskazówek.

Wypracuj dzienną rutynę ćwiczeń


Pisanie na klawiaturze to umiejętność motoryczna, dlatego można ją wyćwiczyć jak każdą inną. Najlepsze do tego będą ćwiczenia dostępne za darmo w internecie. Bez problemu znajdziesz wiele ciekawych stron, które pozwalają Ci przećwiczyć szybkość pisania, na przykład za pomocą minutowego testu, podczas którego program generuje losowe słowa i określa na ich podstawie, jaka jest twoja poprawność i ile słów na minutę jesteś w stanie napisać. Wiele z nich na tej podstawie przygotowuje dla Ciebie testy, które możesz codziennie wykonać, które są ściśle ukierunkowane na twoje słabe strony i mają pomóc Ci nad nimi zapanować.

Znajdź klawiaturę, która będzie Ci odpowiadać


Klawiatura, za pomocą której piszesz, jest najważniejszym narzędziem, na jakie musisz zwrócić uwagę. To, czy będzie ona mechaniczna, czy typowa, ma bardzo duże znaczenie. Twoim zadaniem będzie sprawdzenie, na jakim mechanizmie pisze Ci się najlepiej. Kiedy już najdziesz klawiaturę dla siebie, będziesz musiał w pełni się do niej dostosować. To oznacza, że na niej będziesz po czasie pisać szybko, o ile będziesz systematycznie pisać, ale na innych urządzeniach twoja prędkość i poprawność może znacznie spaść. Nie ma w tym niczego złego, pokazuje tylko, że znalazłeś odpowiednie narzędzie do pracy.

Pisz wszystkimi palcami


Najlepszym sposobem na pisanie szybciej jest wykorzystywanie wszystkich palców obu dłoni, a przynajmniej ośmiu z nich, z pominięciem małego palca. Im więcej z nich angażujesz w procesie pisania, tym sprawniej będzie Ci on szedł. Większość niedoświadczonych osób pisze tylko dwoma, czasami czterema palcami, a reszta odpoczywa. To sprawia, że ręka szybciej się męczy, a do tego musi przebyć większy dystans, przez co traci niepotrzebnie czas. Jeśli chcesz pisać szybciej, koniecznie musisz nauczyć się angażować w proces więcej palców, nawet jeśli wydaje Ci się, że sposób, z jakiego teraz korzystasz, jest dla Ciebie znacznie wygodniejszy.

1 thought on “Jak zwiększyć tempo pisania na klawiaturze?

  1. Interesujące… piszę na klawiaturze od wielu, wielu lat, ale właśnie sobie zdałem sprawę, że mogę pisać jeszcze szybciej.

Comments are closed.