Czy naprawdę potrzebujesz estetycznych notatek?

Coraz więcej osób udostępnia w sieci zdjęcia swoich notatek, na których wykonanie poświęca się często znacznie więcej czasu, niż na samo uczenie się z nich. Jednak jak wszystko, co można znaleźć na Instagramie, przyciągają do siebie wielu odbiorców, którzy nie są w stanie naśladować ich twórców, przez co znacznie spada ich motywacja do nauki i wiara w ich umiejętności.

To nie do końca tak, że twoje notatki nie wyglądają dobrze. Faktycznie jest sporo osób, które na co dzień narzekają na swój charakter pisma, ale to tylko jedna ze składowych, która w zasadzie wcale nie musi mocno oddziaływać na użyteczność notatek. Faktem jest jednak, że tekst pisany na zajęciach czarnym długopisem, który od czasu do czasu się rozmazuje, nie jest zbyt atrakcyjny. Widzisz więc, że twoje notatki nie są ładne, a w dodatku często nie wiesz, jak możesz je poprawić. Dziś to ogromny problem, bo coraz więcej osób nie chce uczyć się z notatek, które nie są ładne.

Ładne notatki są często pomocne w procesie zapamiętywania, ale trzeba do takich rzeczy podchodzić w pierwszej kolejności praktycznie. Jeśli nie radzisz sobie z danym przedmiotem, kolorowe strony zapisane najlepszym na rynku długopisem nie sprawią, że twoje oceny staną się nagle lepsze. Jeśli poziom estetyczny twoich notatek to jeden z głównych czynników, przez które nie możesz wziąć się do pracy, to może lepszym rozwiązaniem byłaby całkowita eliminacja notatek ze swojego plany uczenia się, niż marnowanie czasu na poprawienie ich wyglądu.

Piękne notatki cieszą oczy, ale mają kilka błędów. Poza oczywistym zużywaniem ogromnych ilości czasu na ich wykonanie dochodzi także ilość przekazywanego materiału za ich pomocą. W pewnym momencie swojej drogi przez edukację każdy uczeń lub student musi zdecydować, czy woli spędzać długie godziny na wykonywaniu notatek we wszystkich kolorach tęczy, czy może woli poświęcić się innym zadaniom. Ta pierwsza opcja wcale nie jest zła, ale jeśli ma się mało czasu albo nie ma się problemu z kondycją swoich notatek, to nie warto dodatkowo ich ulepszać.

Twoje notatki mogą nie wyglądać doskonale, ale to nie oznacza, że nie są w pełni funkcjonalne. Tak naprawdę to, czy będziesz w stanie uczyć się porządnie z jakichś materiałów, zależy nie od tego, jak estetycznie będą wyglądały, tylko jaki sposób zapisu przyjmiesz, jak systematycznie poukładasz informacje i jak wiele motywacji uda Ci się w sobie znaleźć, żeby porządnie nauczyć się wymaganych zagadnień.