Konkurs kulinarny „Wigilijne smaki” w HP 5-11

W dniu 12.12.2017 r. Hufiec Pracy 5-11 we współpracy z ZSP nr 4 w Bełchatowie zorganizował II już edycję konkursu kulinarnego pt. „Wigilijne smaki”. Konkurs skierowany był do uczestników hufca  kształcących się w  Szkole Branżowej I Stopnia  w Bełchatowie w zawodzie kucharz. Celem głównym kulinarnych zmagań było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz stworzenie uczestnikom możliwości sprawdzenia poziomu ich przygotowania do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych. 

Świąteczne wyzwanie podjęło 6 dwuosobowych drużyn. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolnej potrawy wigilijnej według własnego przepisu w ciągu 120 min. Po tym czasie uczniowie wystawiali potrawę do oceny w sali konsumenckiej. Oceniano nie tylko smak i wygląd potrawy, ale także zorganizowanie i przygotowanie stanowiska roboczego, jakość  i ilość  wykonanej pracy, estetykę i porządek na stanowisku, znajomość i stosowanie przepisów BHP, a także zgodność wykonywanej pracy z zadanym tematem oraz umiejętność prezentowania wykonanej potrawy. Wśród przygotowanych potraw znalazły się m.in. śledzie pod pierzynką, pstrąg w migdałach, drożdżowa gwiazda z makiem, ryba w sosie imbirowym.

Komisja konkursowa w skład której weszli zarówno przedstawiciele HP 5-11 jak i ZSP nr 4 po długich naradach wyłoniła zwycięzców: pierwsze miejsce zajęli Dariusz Madej i Szymon Sobieraj za pstrąga w migdałach, drugie miejsce –Magdalena Rymarz i Włodarczyk Małgorzata za gwiazdę z makiem, a na trzecim uplasowali się Dychto Kacper i Szymczyński Dawid za kapustę z rybą. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy atrakcyjny sprzęt gospodarstwa domowego renomowanej firmy.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za udział w zabawie, zwycięzcom ponownie gratujemy, a wszystkim życzymy udanych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Autor zdjęć: Tomasz Rusek

Autor tekstu: Karolina Kaszewska